vedení účetnictví, mezd a daňové evidence

PŘENESENÁ DAŇOVÁ POVINNOST 2012

02.01.2012 08:00

Od 1.1. 2012 došlo k zavedení režimu přenesení daňové povinnosti, což značně zkomplikovalo dosavadní zaběhnutou účetní praxi. Nově zavedená přenesená daňová povinnost se týká stavebních a montážních prací, inženýrských staveb a specializovaných stavebních prací a je zakotvená v § 92e zákona č. 235/2004 Sb.

 
V čem se přenesená daňová povinnost liší od běžného mechanismu uplatňování DPH?
  • Přenesená daň u stavebních činností se týká pouze případů, kdy plátce (poskytovatel plnění) poskytne vymezené stavební nebo montážní práce jinému plátci DPH (příjemci plnění) pro jeho ekonomickou činnost.

  • Povinnost přiznat a zaplatit daň na výstupu za uskutečněné zdanitelné plnění má v tomto případě plátce, pro kterého bylo zdanitelné plnění uskutečněno.

  • Poskytovatel plnění vystaví daňový doklad, kde oproti běžnému daňovému dokladu neuvede výši DPH – místo toho v dokladu uvede, že výši daně je povinen doplnit a přiznat příjemce plnění, pro kterého bylo plnění uskutečněno.

  • Režim přenesení daňové povinnosti se uplatňuje jen mezi plátci DPH a to při poskytnutí plnění v ČR.

 

Plátce, který přijímá pro svou ekonomickou činnost službu, na niž se vztahuje nově zavedená přenesená daň u stavebních činností, má nyní povinnost:
  • přiznat a zaplatit daň – ke dni uskutečnění dotčeného zdanitelného plnění.

  • doplnit daňový doklad – doplnit na daňovém dokladu od poskytovatele správnou výši daně

  • vést evidenci o plněních přijatých v režimu přenesení daňové povinnosti a výpis z této evidence předložit správci daně

 

Chcete se zbavit problémů a starostí, které přenesená daň u stavebních činností přináší? Pomůžeme vám vyhnout se riziku nesprávně odvedené daně, kontaktujte nás!

 

Další informace o tom, co obnáší přenesená daňová povinnost, také najdete na stránkách České daňové správy.

 

 

Kontakt

J+M accounting s.r.o.

jmac@jmac.cz

Lazaretní 4298/11a
Brno Židenice
615 00

mob. 731 112 952
tel./fax: 543 235 430

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode